Festival priateľov Zeme 2016

Meditácia - Energetizujúce cvičenie Tai Chi  - Zákon Rezonancie - Duchovné príčiny chorôb - Ozdravné farmárčenie - Štefan Vaľo - Milan Lapin - Adela Banášová - skupina EA - Pai Mu Tan - MEDIAL BANANA a mnoho ďalších!

Srdečne Vás pozývame do Banskej Štiavnice, kde sa v sobotu 25.6.2016 na Centrálke ( Centrum stavebného dedičstva ) uskutoční 3. ročník celodenného multižánrového podujatia Festival priateľov Zeme! Môžete sa tešiť na zaujímavých hostí z oblasti osobného rozvoja, zdravého životného štýlu, permakultúry a hostí adresujúcich Klimatické zmeny z rôznych uhlov pohľadu a samozrejme - zapojiť sa do diskusie! Prednášky sa prelínajú s bohatým kultúrnych programom, v tematických vystúpeniach vystúpia i deti zo ZUŠ a alternatívnej školy Bakomi s krátkymi autorskými predstaveniami, hudobné skupiny EA, PAI MU TAN a MEDIAL BANANA!

Zakúpte si teraz VSTUPENKY NA FESTIVAL v predpredajovej cene TU: festivalpriatelovzeme.webnode.sk/vstupenky/

 Príďte s nami stráviť krásny deň v Banskej Štiavnici - bránu festivalu otvárame už o 9:00 ráno - tešíme sa na Vás ! www.facebook.com/events/1023783510991673/

 

PROGRAM

TAI CHI - RASTISLAV LASÁK

zlatykopec.org/slovensky_front.php

Tai chi je umením tvorenia, obnovenia a zachovania psychofyzickej rovnováhy v sebe a vo svojom okolí. Je to umenie získavania a nájdenia harmonických proporcií v neustálych premenách yin a yang. Miestny Tai chi guru a ekológ z Inštitútu pre aplikovateľnú ekológiu DAPHNE, Rastislav Lasák, sa venuje tomuto cvičeniu od roku 1997 a od roku 2009 vedie v Banskej Štiavnici vlastnú skupinu. Na festivale nám na úvod pomôže dostať sa do psychickej i fyzickej rovnováhy. Celý festival sa nesie v rodinnom, priateľskom duchu a preto neváhajte a oblečte sa najmä pohodlne, aby ste sa cítili príjemne a uvoľnene hneď od rána :o)

SPOLOČNÁ MEDITÁCIA - MARÍNA TERENOVÁ

Marína Terenová nás bude sprevádzať spoločnou meditáciou, kde sa zameriame na prevzatie zodpovednosti za svet, ktorý spoločne vytvárame a ocenenie nádhery prírody a štedrosti Zeme. Na úrovni duše sa poďakujeme za všetko, čo dostávame a uvedomíme si svoju úlohu v reťazci života.

 

DUCHOVNÉ PRÍČINY CHORôB - ZUZANA FERENCOVÁ

blogzuzkaferencova.blogspot.sk/

Zuzana Ferencová sa už viac ako 15 rokov venuje práci s ľuďmi prostredníctvom vnímania tokov energií, tarotovej analýze a duchovným príčinám chorôb.Keď sa v nemocnici liečia žalúdočné vredy a tie za nejakú dobu vznikajú znova, znamená to, že choroba bola len na nejakú dobu utlmená. Ak po aplikácii mastičky zmizne vyrážka a potom sa znova objaví, nie je to liečenie v pravom slova zmysle. Na vyliečenie choroby je potrebné poznať príčiny ochorenia a odstrániť ich. Príčiny chorôb väčšinou nie sú mimo človeka, ale v ňom. Nie sú ničím iným ako vyvrcholením neriešenia nášho neutíchajúceho vnútorného monológu na rôzne situácie a ľudí v nich. Zablokovaná negatívna energia sa často prejaví na tom najzranitelnejšom mieste v živote - na našom tele. Ako tomu zabrániť? Zuzana Ferencová nám príde predstaviť duchovné pozadia rôznych ochorení.

 

ZÁKON REZONANCIE - MARÍNA TERENOVÁ

www.facebook.com/Z%C3%A1kon-rezonancie-1506785712966004/?fref=ts

Marína Terenová nám príde porozprávať o tom, ako si tvoríme vlastnú realitu svojimi myšlienkami. Ako sa dajú odstraňovať chybné programy a získať vnútorná rovnováha a radosť zo života. Predstaví nám jednoduché techniky na každodenné používanie, s pomocou ktorých sa môžeme vedome zapojiť do aktívneho vytvárania vlastnej reality, akú si želáme.

PAI MU TAN

Pai Mu Tan je aj lahodný čínsky biely čaj, ale Pai Mu Tan, ktorý predstavíme na Festivale je lokálna skupina hudobníkov, ktorých to tiahne k blues a folku. Predstavia nám nové pesničky speváčky Sandry a Igora.

 

OZDRAVNÉ FARMÁRČENIE - Ing. JOZEF FEKIAČ

www.permakultura.sk

Predseda organizácie Permakultúra SK Jožko Fekiač sa o.i. venuje hľadaniu spôsobov a metód, ako ozdraviť spôsob akým hospodárime s pôdou, vodou - krajinou ako takou.  Ozdravné farmárčenie vychádza z princípov permakultúry. Ponúka cestu k produkcii potravín a obnoviteľných energií pri súčasnej obnove ekosystémov a malých vodných cyklov. OF sa spolupodieľa na riešení problémov, ktoré spôsobuje súčasné poľnohospodárstvo. V produkcii sa zameriava na trvalé plodiny - trvalky, z ktorých najvýznamnejšie sú stromy a snaží sa minimalizovať orbu. Nadväzuje na svetové hnutia Restoration Agriculture alebo Regrarians. V prednáške sa budeme venovať základným princípom pri návrhu farmy a práce s vodou, základnému prehľadu agrolesníckych metód, či možnosťami stohovania funkcií na obmedzenej ploche pre zvýšenie výnosov.

 

ODVODŇOVANIE PEVNINY VS. KLIMATICKÉ ZMENY - ŠTEFAN VAĽO 

www.povodne.sk

Štefan Vaľo je človek z praxe, ktorého osobné skúsenosti   prinútili prejsť na druhú stranu barikády  a šíriť osvetu o tom, ako odvodňujeme pevninu a neuvážene narušujeme vodný režim krajiny. Dospel k poznaniu, že klimatické zmeny spôsobuje najmä ľudská činnosť, ktorá má na svedomí odvodňovanie krajiny. Navrhuje praktické riešenia na predchádzanie povodniam a klimatickým zmenám ne-otepľovaním pevniny. Nedávna štúdia NASA potvrdzuje, že za globálnym otepľovaním nestoja len skleníkové plyny, ale jeho príčinu treba hľadať inde – v ľudskej činnosti, ktorá mení krajinu. Pevniny sú dlhodobo prehliadaným faktorom, ktorý zasahuje do celkového otepľovania planéty a negatívneho vývoja klimatickej zmeny. Štefan Vaľo chodí po svete, mapuje povodne, skúma ich príčiny, navrhuje a v praxi uplatňuje nápravné opatrenia. Adresuje politikov a zodpovedných cez svoju stránku a blogy, aby začali v danej veci konať. V roku 2012 získal ENVIRO OSKARA. Predstaví nám aj svoj aktuálny krátky dokument Klimatická chyba.

 

KONCERT SKUPINY EA

www.ea.bandpage.com

Chill outová skupina EA už niekoľko rokov žije a tvorí v Banskej Štiavnici, ktorá sa stala ich domovom. Meno EA predstavuje svet stvorený hudbou podľa jednej z Tolkienových kníh. Na Festivale priateľov Zeme predstaví svoje nové pesničky, ktoré vznikajú. V ich tvorbe sa miešajú vplyvy chill outových lahôdok ala Café del Mar, elektronické vplyvy až po etno zvuky so zemitým podtónom. Na hudobnej scéne sú od roku 2005, vydali zatiaľ 2 štúdiové albumy Way to choose a In this world. Na Festivale priateľov Zeme vystúpia s famóznym klavíristom Valérom Mikom a perkusionistom Jozefom Vargom!

 

KLIMATICKÉ ZMENY   - Prof. RNDr. MILAN LAPIN PhD.

www.milanlapin.estranky.sk 

Klimatické zmeny sú komplexná téma, na ktorú neexistuje jednoznačné riešenie. Dejú sa pozvoľne a preto je pre mnohých náročné vidieť súvislosť medzi dnešným spôsobom života a jeho dopadom na budúce generácie. Sme veľmi radi, že pozvanie na FPZ prijal za vedeckú obec odborník na slovo vzatý v danej téme - klimatológ a meteorológ p. Milan Lapin!  Fakty, zdá sa, hovoria nekompromisne: 97% vedcov sa zhoduje, že otepľovanie planéty, je nespochybniteľné. Kuvičie hlasy, ktoré bagatelizovali tento jav s argumentom, že ide o prirodzené otepľovanie planéty stíchli po tom, keď vedci preskúmali ľadovcové jadrá - kužele ľadu vyvŕtané z ľadovcov v Grónsku a Antarktíde. Ľadovce v sebe zakonzervovali bublinky vzduchu, vďaka ktorým vieme preskúmať 800 000 rokov spätne zloženie atmosféry. Miera a tempo nárastu skleníkových plynov v atmosfére za posledných 200 rokov vraj nemá páru v dosiaľ meranej,  800 000 ročnej histórii Zeme.  Ako to teda je? Ide o prirodzený cyklus otepľovania planéty, alebo sme my ľudia príčinou, ktorá pretvára klimatické podmienky na planéte? Ako sa pozerá na ľadovcové vrty a informácie z nich získané slovenská vedecká obec? Ako sa klimatické zmeny prejavujú v súčasnosti a čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti? Čo môže zmierniť otepľovanie planéty a ako môžeme prispieť? Čo sú fakty a čo mýty a mnohé iné, faktami podložené informácie z prvej ruky, nám príde pútavou formou porozprávať p. MILAN LAPIN.  Pripravte si otázky, ktoré Vás zaujímajú, po prednáške bude diskusia ! :o)

 

O ŽIVOTE TROCHU INAK -  s ADELOU BANÁŠOVOU

www.facebook.com/trochuinakvsnd/

Tohoto hosťa asi netreba nikomu zvlášť predstavovať. Okrem veľa komerčných aktivít sa Adela Banášová venuje svojej pravidelnej relácii na doskách SND - Trochu inak, kde spovedá zaujímavých hostí z rôznych oblastí života. Na festivale ju pre zmenu vyspovedáme my :o)  Čo si myslí Adela o tom, ako v súčasnosti pestujeme potraviny, chováme zvieratá a či to nejako ovplyvňuje jej osobné voľby? Ako vníma klimatické zmeny a ako ich reflektuje vo svojom živote?  Aké techniky, recepty používa na to, aby bola v súlade sama so sebou, svojimi blízkymi, životom a podávala stopercentný výkon? Čo jej dodáva energiu?

 

REGGAE KONCERT SKUPINY MEDIAL BANANA

medialbanana.com/

Medial Banana sa ako formácia profilujú už niekoľko rokov. Celé to začalo v roku 2009 partiou mladých ľudí z rôznych hudobných sfér, ktorý sa napokon zjednotili a stotožnili s hudobným štýlom, na Slovensku nie veľmi rozšíreným. Najsilnejšími zjednocujúcimi faktormi boli pohoda, slnko, tolerancia, chill, láska k prírode a svojmu okoliu, ako aj potreba otvorene prezentovať vlastné názory, nespokojnosť a postoje k jednotlivým životným situáciám, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Preto sa základným pilierom hudobnej tvorby stal jamajský štýl hudby, Reggea,ktoré spája všetky ich vášne a presvedčenia, okorenené zmesou iných hudobných štýlov, ako napríklad dancehall, hip-hop, jazz a funk. Toto na slovensku ojedinelé teleso je známe svojími živými vystúpeniami plnými energie a toho správneho “vajbu”. Nenechajte si ujsť ich špeciálne uplugged vystúpenie o 21:00!

 

Pripravujeme pre Vás, v spolupráci s našimi partnermi, EKO Detský kútik, vozenie na koňoch, krátke detské predstavenie na tému Klimatické zmeny od študentov ZUŠ a BAKOMI, dražbu 10 top prác mladých výtvarníkov zo ZUŠ, z ktorej výťažok pôjde na činnosť ZUŠ, vegan/vegetariánske/gluten free chutné a zdravé jedlo a nápoje balené v kompostovateľných obaloch od firmy BIONELA.eu v podaní Čajovne pod hradom a BS Streetfood, certifikovaná prírodná kozmetika z Banskej Štiavnice, zdravé potraviny a pochutiny s pozitívnym dopadom na planétu od bezodpadu.sk a mnoho iného!
Veríme, že sa máte na čo tešiť!

VEĽKÁ VĎAKA PARTNEROM FESTIVALU, ktorí priložili ruku k dielu a s ktorých pomocou sa môže uskutočniť!!!

www.obnova.eu - ďakujeme Michalovi Hrčkovi za poskytnutie priestorov pre Festival!

Ďakujeme oddeleniu Kultúry mesta Banskej Štiavnice za ústretovosť a PODPORU - Ing. Rasťovi Markovi a Zuzke Patkošovej! www.banskastiavnica.sk/obcan/mestsky-urad/oddelenie-kultury-cestovneho-ruchu-.html

https://www.antikvariatik.sk   - originálny antikvariát s dlhoročnou tradíciou v srdci Banskej Štiavnice - na Nám sv. Trojice pri Informačnom centre

www.gavalier.com  - veľká vďaka charizmatickej kaviarničke GAVALIER na Nám. sv. Trojice za poskytnutie ubytovania a PODPORU !

www.bionela.eu  - ďakujeme firme Bionela za ekologické gastro obaly a poháre na občerstvenie pre hostí a organizačný team

 Igorovi Kuhnovi a Regiónu Banská Štiavnica za e-marketing www.banskastiavnica.travel/

Matej Plekanec - ďakujeme za krásne fotky na web a dizajn plagátu!

firme COMEX - p. Líškay-ovi a jeho manželke za skvelý prístup - Ďakujeme! www.comex.sk

Roman Fečík a Villa Botanica  - ďakujeme za poskytnutie ubytovania pre účinkujúcich!

ALLCOM - za tlač - veľká vďaka p. Pačesovi!

SAD NAD KLINGEROM za krásne ubytovanie pre našich hostí - sadnadklingerom.sk

www.duzina.sk/ - ďakujeme Záhradkársko remeselnému obchodnému centru DUŽINA za podporu!

Ďakujeme TECHNICKÝM SLUŽBÁM mesta Banskej Štiavnice, p. Heilerovi a p. Blahovej za technickú podporu a recyklačné kontajnery www.banskastiavnica.sk/obcan/institucie/ts-1/uvod-2.html

Štiavnickej ZUŠ, učiteľom a žiakom, ktorí prispeli vyhotovením originálnych banerov (výtvarné oddelenie Mirka a Zuzka ) a divadelnými predstaveniami pod vedením Ľudmily Klimkovej z dramatického odboru! zusbanskastiavnica.edupage.org/

Danke Kratochvílovej, ZEWI, Zuzke Harvišovej, Zuzke Ligeti a fenomenálnemu projektu ŽIVÁ UČEBNICA za detský kútik! www.zivaucebnica.org/

luft-coworking.sk/ - ďakujem co-workingovej agentúre LUFT v Banskej Štiavnici za pomoc s e-marketingom a web consulting!

www.galleryetcetera.sk/   - ďakujeme Saši Hrivňákovej a Baji z Etcetera gallery za design pódia a pomoc s vizuálnou stránkou priestorov!

Idke Slovákovej  - ďakujeme za osobný, organizačný prínos a motiváciu!

FARBY LAKY  SIBAcol s.r.o. ďakujeme za poskytnutie farieb na banery! www.zlatestranky.sk/firmy/Bansk%C3%A1+%C5%A0tiavnica/H1623638/SIBAcol,+s.r.o./

Zuzane Ligeti a Ľudmile Klimkovej za prípravu dramatického vystúpenia študentov ZUŠ a BAKOMI!

www.vitalitanet.sk/   - ďakujeme čaopisu VITALITA za mediálny priestor! ĎAKUJEME VŠETKÝM!